AUS flag FLEMINGTON
15 February 2020
Saturday 15th February

Australia Australia

Flemington

02:40 03:50 05:10 05:50

Randwick

03:00 03:35 04:50 05:30 06:10

South Africa South Africa

Turffontein

10:40 11:15 11:50 12:25 13:00 13:35 14:10 14:45 15:25

Kenilworth

11:00 11:35 12:10 12:45 13:20 13:55 14:30 15:05
Yellow underlined races have a myracing selection

Talindert Stakes (Listed Race) (2yo) (Turf)

  • Distance: 5f 110y
  • Going: Good
Runners
16

Type
Flat

Surface
Turf

Selection

No myracing analysis available for this race

No.(Draw)
Runner
Best Odds
1
(3)
Mildred silk
Mildred
J: Jordan Childs
T: Grahame Begg
Course Specialist - 2 wins from 3 starts here (67%)
1-511
Age: 2
Weight: 9-2
OR: -
Days: -
Date Course Race Type Weight Pos 1st/2nd SP OR RPR
1 Feb 20 Cau Caulfield 5f Sft 2yG3 9-0 1/8 Aryaaf (1L) 12/1 - -
26 Oct 19 Moo Moonee Valley 5f Gd 2yL 8-9 5/12 Ideas Man (½L) 3/1 - -
5 Oct 19 Fle Flemington 5f Gd 2yL 8-9 1/4 Jerle (1½L) 17/5 - -
25 Sep 19 Fle Flemington 4.5f Gd 2y 8-11 1/8 Divine Caprice (hd) 11/1 - -
2
(5)
Nitrous silk
Nitrous
J: James McDonald
T: Peter & Paul Snowden
Cold Recent Form Jockey - 0 wins from 12 in the last 14 days (0%)
47-118
Age: 2
Weight: 9-0
OR: -
Days: -
Date Course Race Type Weight Pos 1st/2nd SP OR RPR
1 Feb 20 Ran Randwick 5.5f Gd 2yG3 8-11 4/6 Prague (5½L) 9/2 - -
11 Jan 20 Gco Gold Coast 6f Gd 2yL 9-0 7/16 Away Game (4L) 30/1 - -
28 Dec 19 Ran Randwick 5f Gd 2yHc 9-1 1/4 Miss Canada (hd) 11/2 - -
5 Oct 19 Ran Randwick 5f GS 2yG3 8-11 8/11 Global Quest (8¼L) 5/1 - -
3
(16)
Mr Cashman silk
Mr Cashman
J: Billy Egan
T: Patrick Payne
-1
Age: 2
Weight: 9-0
OR: -
Days: -
Date Course Race Type Weight Pos 1st/2nd SP OR RPR
28 Dec 19 Moo Moonee Valley 6f Gd 2yHc 9-0 1/9 Larimer Street (1¾L) 9/2 - -
4
(9)
Amish Boy silk
Amish Boy b
J: Jye McNeil
T: Ciaron Maher & David Eustace
-53
Age: 2
Weight: 9-0
OR: -
Days: -
Date Course Race Type Weight Pos 1st/2nd SP OR RPR
28 Dec 19 Eag Eagle Farm 6f Gd 2yG3 9-0 b 5/9 King's Legacy (4¼L) 9/1 - -
23 Nov 19 Bla Ballarat 5f Gd 2yL 9-2 b1 3/11 Euphoric Summer (1¼L) 18/1 - -
5
(1)
Larimer Street silk
Larimer Street
J: Damien Oliver
T: Trent Busuttin & Natalie Young
3-2
Age: 2
Weight: 9-0
OR: -
Days: -
Date Course Race Type Weight Pos 1st/2nd SP OR RPR
12 Feb 20 Wfm Warwick Farm 5.5f Hy 2yL 8-13 3/12 Prime Star (1L) 18/1 - -
28 Dec 19 Moo Moonee Valley 6f Gd 2yHc 9-0 2/9 Mr Cashman (1¾L) 18/5F - -
6
(15)
Always Chattin' silk
Always Chattin'
J: Michael Poy
T: Dean Grass
1-U
Age: 2
Weight: 9-0
OR: -
Days: -
Date Course Race Type Weight Pos 1st/2nd SP OR RPR
9 Jan 20 Gee Geelong 5.5f GS 2yMd 9-2 1/10 I Am Mamwaazel (hd) 100/1 - -
28 Dec 19 Moo Moonee Valley 6f Gd 2yHc 9-0 UR/9 Mr Cashman () 70/1 - -
7
(13)
Frederick The Dane silk
Frederick The Dane
J: Regan Bayliss
T: David A & B Hayes & Tom Dabernig
3
Age: 2
Weight: 9-0
OR: -
Days: -
Date Course Race Type Weight Pos 1st/2nd SP OR RPR
1 Feb 20 Cau Caulfield 5f Sft 2yG3 9-0 3/8 Mildred (5¼L) 19/1 - -
8
(7)
Toscanini silk
Toscanini b
J: Ben Melham
T: Ciaron Maher & David Eustace
44
Age: 2
Weight: 9-0
OR: -
Days: -
Date Course Race Type Weight Pos 1st/2nd SP OR RPR
25 Jan 20 Cau Caulfield 5f Gd 2yL 8-9 b 4/11 Hanseatic (4¾L) 25/1 - -
9 Jan 20 Gee Geelong 5.5f GS 2yMd 9-2 b1 4/10 Always Chattin' (½L) 13/1 - -
9
(12)
Sea Witness silk
Sea Witness
J: Luke Nolen
T: Byron Cozamanis
4
Age: 2
Weight: 9-0
OR: -
Days: -
Date Course Race Type Weight Pos 1st/2nd SP OR RPR
1 Feb 20 Cau Caulfield 5f Sft 2yG3 9-0 4/8 Mildred (5½L) 30/1 - -
10
(14)
Old Time Rock silk
Old Time Rock t
J: Michael Dee
T: Michael Moroney
Age: 2
Weight: 9-0
OR: -
Days: -
Date Course Race Type Weight Pos 1st/2nd SP OR RPR
26 Jan 20 Gee Geelong 5.5f Gd 2yMd 9-2 10/12 Riverina Storm (6½L) 7/1 - -
11
(8)
Barragunda silk
Barragunda tb 1
J: Joe Bowditch
T: Lloyd Kennewell
Form:
Age: 2
Weight: 9-0
OR: -
Days: -
12
(6)
Ole Kirk silk
Ole Kirk b 1
J: Dwayne Dunn
T: Michael, Wayne & John Hawkes
Hot Recent Form Trainer - 3 wins from 10 in the last 14 days (30%)
Form:
Age: 2
Weight: 9-0
OR: -
Days: -
13
(10)
Pioneer River silk
Pioneer River p
J: Mark Zahra
T: David A & B Hayes & Tom Dabernig
Form:
Age: 2
Weight: 9-0
OR: -
Days: -
14
(2)
Award Winner silk
Award Winner b 1
J: Luke Currie
T: Anthony Freedman
5-1
Age: 2
Weight: 8-9
OR: -
Days: -
Date Course Race Type Weight Pos 1st/2nd SP OR RPR
25 Jan 20 Cau Caulfield 5f Gd 2yG3F 8-10 5/13 A Beautiful Night (2½L) 5/1 - -
15
(11)
River Night silk
River Night
J: Jamie Kah
T: Mathew Ellerton & Simon Zahra
-3
Age: 2
Weight: 8-9
OR: -
Days: -
Date Course Race Type Weight Pos 1st/2nd SP OR RPR
16 Nov 19 Swn Sandown (Aus) 5f Gd 2yL 8-9 3/12 Hanseatic (1¾L) 25/1 - -
16
(4)
Plucky Pirouette silk
Plucky Pirouette
J: Jilver Chamafi
T: Caroline Jennings
2-5
Age: 2
Weight: 8-9
OR: -
Days: -
Date Course Race Type Weight Pos 1st/2nd SP OR RPR
26 Jan 20 Gee Geelong 5.5f Gd 2yMd 8-11 2/12 Riverina Storm (1½L) 40/1 - -
Sign Up To The Email Newsletter To Receive Selections For Cheltenham Everyday Of The Festival

18+. Begambleaware.org

Sign Up To The Email Newsletter To Receive Selections For Cheltenham Everyday Of The Festival

Which Weekly email(s) would you like to receive?

18+. Begambleaware.org

Submitted Successfully
Please Gamble Responsibly